Важливим резервом збереження технічного потенціалу в аграрній сфері України є вторинний ринок тракторів. Потреба у бувших у використанні тракторах зумовлена, головним чином, високою вартістю нових машин, а також дефіцитом вільних коштів у вітчизняних фермерів.
Для більшості фермерів розвинених країн, придбання бувших у використанні тракторів – справа цілком звична. Зокрема, у фермерських господарствах США, Канади та країн Європейського Союзу трактори, придбані на вторинному ринку, становлять близько 40% тракторного парку для аграрного сектору.
Придбавши сільськогосподарський трактор на вторинному ринку, українські фермери повинні бути впевнені, що він тривалий час безвідмовно і надійно функціонуватиме до повного використання свого залишкового ресурсу.
В умовах старіння та зниження надійності бувших у використанні тракторів особливу уваги споживачі вживаної техніки повинні акцентувати на цілій низці важливих питань. Технічний стан трактора можна перевірити, використавши певний набір діагностичного та ремонтно-технологічного обладнання. Якщо ж його немає, то варто скористатися окремими рекомендаціями. Зупинимося на найважливіших.
Перевірку технічного стану вживаного трактора слід розпочати з двигуна – найбільш складного і важливого агрегату, від стану якого залежить багато технічних та економічних показників роботи машини. Під час експлуатації трактора у двигуні виникають різні несправності та відмови, головним чином у кривошипно-шатунному та газорозподільному механізмах, а також у системах мащення, живлення та охолодження. У вказаних механізмах і системах дуже поширені несправності, які призводять до зниження потужності, підвищення витрати палива й оливи, появи стуку та вібрації.
Під час зовнішнього огляду двигун має бути чистим, без слідів підтікання палива, оливи та охолоджувальної рідини. Підтікання технічних рідин добре може проявлятися на чистих або ж злегка забруднених поверхнях двигуна.
Відкритий підкапотний простір: вже з першого погляду можна визначити проблемні місця
Загальний технічний стан двигуна можна оцінити за максимальною потужністю, яка розвивається на певній частоті обертів колінчастого вала. Варто запускати і прослуховувати двигун на різних обертах.
Ознаками працездатного стану кривошипно-шатунного механізму є нормально прогрітий, навантажений двигун, який працює на номінальних обертах без сторонніх стуків. Слід пам’ятати, що під час тривалої експлуатації двигуна відбувається природне спрацювання деталей шатунно-поршневої групи, порушуються кріплення і регулювання, що з часом може призвести до зменшення потужності двигуна та виникнення цілої низки несправностей. Усе це вказує на необхідність відновлення працездатності двигуна.
Газорозподільний механізм функціонує нормально, якщо робота клапанів проходить відповідно до діаграми фаз газорозподілу двигуна. У процесі експлуатації гарячі гази руйнують фаски клапанів та їх сідел, порушують щільність прилягання клапанів, а це може стати причиною можливого прориву газів у камері згоряння та прогорання клапана.
Поступово зношуються й поверхні тертя механізму газорозподілення, порушуючи зазор між клапаном і сідлом клапана, між клапаном та приводом клапана, між клапаном і коромислом. Оцінюючи технічний стан механізму газорозподілу, перевіряють зазор між розподільним валом та підшипниками, величину спрацювання напрямних втулок-клапанів.
Кривошипно-шатунний та газорозподільний механізми оцінюють за шумами і вібраціями, параметрами картерної оливи, герметичністю надпоршневого простору циліндрів двигуна. Наближено стукіт і шум у двигуні можна встановити за допомогою стетоскопа. Діагностування за компресією можна провести з використанням компресиметра. Шуми в працюючому двигуні виникають внаслідок стуку корінних і шатунних підшипників, поршневих пальців та поршнів. Найпомітніша зовнішня ознака несправності механізму газорозподілу – стуки в зоні розміщення клапанів, розподільчого вала й шестерень.
Однією з головних умов надійності роботи двигуна є висока працездатність системи мащення, несправності якої виявляють за показниками приладів або ж відповідних сигналізаторів. Оцінюють рівень оливи, який потім перевіряють не лише перед початком роботи, але періодично. Після зупинки двигуна шум ротора центрифуги, який обертається за інерцією, має прослуховуватись не менше 30 секунд. Перед придбанням трактора необхідно уточнити або ж перевірити, чи відповідає залита в двигун моторна олива паспорту заводу-виготовлювача.
Перевіряючи систему охолодження двигуна, необхідно оцінити її герметичність, натяг паса приводу водяного насоса і вентилятора; справність термостата та інших деталей системи. Ознакою несправності системи охолодження може бути перегрівання або ж переохолодження двигуна трактора. Тож перед початком роботи слід перевірити кількість охолоджувальної рідини й стан серцевини радіатора. Герметичність системи охолодження визначають візуально, за наявності підтікання охолоджувальної рідини. Прогин паса приводу водяного насоса має бути в межах 10 – 20 мм за натягу 30 – 40 Н.
Паливний насос високого тиску та система охолодження: зовні все гаразд. Але пилюка на робочій машині гарно "сідає" в місцях, де "сопливить" мастило чи інші технічні рідини
Перегрівання двигуна призводить до зменшення наповнення циліндрів паливною сумішшю, стає причиною виникненню детонації і жарового запалювання та утворення нагару, підвищує перевитрату оливи й спрацьованість циліндрів, може спричинити виплавлення підшипників та заклинювання поршнів у циліндрах. Переохолодження двигуна може призвести до таких наслідків: ускладненого формування робочої суміші; розбавлення моторної оливи паливом; підвищення в’язкості оливи; збільшення зазорів між деталями внаслідок стиснення металу від низьких температур.
Щодо системи живлення, то слід перевірити, чи немає підтікання палива та підсмоктування повітря крізь нещільності. Потрібно стежити за кольором відпрацьованих газів. Перевірка працездатності системи очищення повітря двигунів, які оснащені турбонагнітачем, має не лише певні особливості, але й вимоги. Слід перевіряти герметичність впускного тракту, яка може бути порушена внаслідок використання гумових шлангів із тріщинами і розривами, ослаблення або ж обриву хомутів, відшаруванням гумових ущільнень від кришок картонних фільтрувальних елементів.
Прокладки головки та картера трохи "сопливлять". Але для цього трактора це скоріше норма. Паливна зовні без проблем.
Подібна ситуація й з іншого боку двигуна.
Зовнішніми ознаками спрацювання циліндро-поршневої групи від пилу може бути підвищена витрата оливи, надмірна димність, робота двигуна з металевим стуком. Але крім герметичності впускного тракту, бажано перевірити стан фільтрувального елемента повітроочисника, особливо, якщо трактор експлуатували в умовах підвищеної пилуватості.
Після перевірки двигуна трактора, слід звернути увагу на його трансмісію.
Найхарактернішими несправностями зчеплення трактора є: неповне вимикання, що супроводжується скреготом під час вмикання передач; недостатнє вимикання зчеплення; пробуксовування дисків, що супроводжується запахом горілих фрикційних накладок; надмірно велике зусилля, яке необхідно прикладати для вимикання зчеплення, причиною якого є порушення в роботі підсилювача привода.
Шум, нагрівання, стукіт, вібрація і ривки виникають внаслідок руйнування підшипника муфти вмикання, ослаблення заклепок накладок диска, порушення положення вимикальних важелів.
Ходова в мастилі. Фото проводилися в боксі. Зверніть увагу. що на підлогу для запобіганню забрудненню кинули картон. Мабуть і на місці стоянки варто звернути увагу на грунт під трактором в потенційно проблемних місцях. Це може сказати дуже багато про технічний стан.
Несправності коробок передач характеризуються певними ознаками: підвищений шум під час роботи й перемикання; самовимикання передач; надмірне нагрівання корпуса та вібрація. Працездатний стан коробки передач підтверджується: відсутністю стуків і витіканням оливи; роботою без шуму й скреготу шестерень та муфт, які легко входять у зачеплення та фіксуються у ввімкненому чи вимкненому положенні.
Ведучий міст справний, якщо під час руху трактора шум і нагрівання картера моста не перевищують встановленого рівня, немає витікання оливи через ущільнення. Характерними ознаками несправності ведучого моста є посилення шуму під час руху, що може бути викликано збільшенням люфту в підшипниках, спрацюванням зубів шестерень, зношуванням або ж зминанням шліців півосей або півосьових шестерень, спрацюванням осі сателітів або поверхонь під вісь сателіту та регулювальних шайб, збільшенням монтажних зазорів.
З ходовою з лівої по ходу сторони все гаразд. Є лише незначні запотівання.
Теж з правою стороною.
У передніх мостах необхідно перевірити такі можливі несправності, як деформація балки; спрацювання шворневих з’єднань, підшипників, маточин коліс; різко підвищене зношування шин. Працездатність ведучих мостів гусеничних тракторів характеризується стійкістю прямолінійного руху та можливістю робити повороти за незначних зусиль тракториста.
Важливими складовими безпеки руху та виконання робіт є технічний стан гальмівної системи. Його визначають мінімальним часом спрацювання системи та мінімальним шляхом гальмування, рівномірністю гальмування коліс, плавністю підвищення гальмівного зусилля. Справність гальмівної системи характеризується її герметичністю.
У системі з гідравлічним приводом не допускається підтікання гальмової рідини. У системі з пневматичним приводом має працювати манометр: допускається зниження тиску повітря на 0,05 МПа не швидше ніж за 30 хвилин за вільного положення органів керування гальмами. Працездатне стоянкове гальмо має надійно утримувати трактор незалежно від його навантаження на схилі, крутизна якого не менше ніж 16%.
Основними ознаками працездатного стану рульового керування колісних тракторів є: вільний хід рульового колеса в межах норми; обертання рульового колеса без підвищеного опору й заїдань. Слід перевіряти вільний хід рульового колеса, який може збільшуватись через збільшення зазору в підшипниках коліс і шарнірах рульових тяг. Механізм рульового керування потребує постійного контролю та регулювання.
Працездатний стан гідравлічної начіпної системи визначається такими ознаками: всі агрегати механізму навішування надійно закріплені; слідів витікання оливи із гідравлічної лінії нагнітання та агрегатів гідравлічної начіпної системи немає; допустима температура агрегатів системи й оливи у баку під час роботи; тривалість піднімання начепленої машини і примусового її опускання в межах технічних вимог.
Задня зчепка
Вал відбору потужності без критичної течі.
Гідроциліндр зчепки...
Обов'язково потрібно перевірити роботу електрообладнання трактора. Акумуляторна батарея працездатна, якщо забезпечує прокручування стартером колінчастого вала двигуна під час пуску. Генератор повністю виконує свої функції, якщо забезпечує роботу підключених до нього споживачів та зарядження акумуляторної батареї. Необхідно звернути увагу на роботу освітлювальної й світлосигнальної апаратури, яка оцінюється та підтверджується безвідмовною роботою всіх приладів і пристроїв трактора.
Привід генератора. Явного кидання мастила не видно.
Контактна група на причіп чи навіску виведена з ладу.
Пошкоджено задній правий ліхтар. На дрогах загального призначення це не тільки небезпечно, а ще й загрожує штрафом.
Варто зазначити, що представлені рекомендації – лише невелика частка тих заходів та вимог, яких варто дотримуватись під час придбання тракторів на вторинному ринку, аби їх експлуатація була ефективною, тривалою та безвідмовною.